Wycieczka do Kielc

Utworzono dnia 24.04.2024

Dzięki pozyskanemu przez szkołę grantowi TOLI (The Olga Langyel Institute) uczniowie klas IV-VII pojechali na bezpłatną edukacyjną wycieczkę do Kielc. Wyjazd miał przybliżyć uczniom kulturę i historię Żydów oraz nauczyć akceptacji, otwartości wobec innych osób i kultur.

Najpierw uczniowie uczestniczyli w zajęciach związanych z językiem jidysz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Obejrzeli żydowską bajkę o golemie, poznali hebrajskie litery i zapisywali nimi swoje imię. Nauczyli się także piosenki w języku jidysz: ,,Bulbes" i grali w drajdl, tradycyjną chanukową grę. Po zajęciach zwiedzili gmach biblioteki i przekonali się, że można tu nie tylko wypożyczać książki, lecz także filmy i gry planszowe, a nawet posłuchać muzyki, czy poszperać w archiwalnych czasopismach.

Następnie młodzi podróżnicy udali się do siedziby Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Tu zapoznali się z historią kieleckich Żydów i uczestniczyli w warsztatach antydyskryminacyjnych skoncentrowanych na działalności Janusza Korczaka. Podczas zajęć uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto być odważnym i w jaki sposób możemy kształtować naszą odwagę. Finałem było wspólne, pamiątkowe zdjęcie całej grupy przy ławeczce Jana Karskiego na ulicy Sienkiewicza.

Wycieczkę zorganizowały panie: Katarzyna Wlazłowska i Małgorzata Kusiak-Wiecha. Uczestniczyła w niej także pani Iwona Kozdęba.

Wycieczka do Kielc

Utworzono dnia 24.04.2024, 11:31

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Wszystkich: 19422